Czy fucha oznacza nielegalnie?

Czy możesz wykonywać usługi, nie zakładając firmy? Wielu myśli, że świadcząc drobne lub okazjonalne usługi- naprawy, konserwacje, prace fizyczne, prace informatyczne- musi robić to na ‘czarno’.

„A nie musi?!”

NIE- Pomijając cytaty z Kodeksu Prawa Cywilnego (art. 627-646), osoba chcąca świadczyć konkretną usługę, może to zrobić na podstawie UMOWY O DZIEŁO. Co ważne, umowa ta nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

TAK- możesz legalnie dorabiać, nie prowadząc firmy! ŻADNEGO ZUSu!

Relacja w umowie o dzieło może występować w następującym układzie:
1. osoba fizyczna – osoba fizyczna (wtedy składając roczny PIT wpisujesz dochód z umowy o dzieło w rubryce dochodów z innych źródeł)
2. firma – osoba fizyczna (w takiej sytuacja to firma zlecająca Tobie wykonanie usługi odprowadzi podatek i wystawi PIT na koniec roku)

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Nie daj się wpakować w tę umowę, jeżeli praca ma polegać na samym wykonywaniu jakieś pracy (np. na obsłudze klienta). Umowa o dzieło musi mieć określony efekt końcowy (rezultat, np. skopany ogródek), będący podstawą do wypłacenia pieniędzy.

KONKLUZJA: potrzebujesz dorobić, zarobić? Jesteś freelancer’em i nie lubisz składek ZUS? Masz firmę, ale pracownika potrzebujesz okazjonalnie? Zrób to legalnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − ten =