Dobrym stażystą być – ale jak?

Bycie stażystą to poważna inwestycja w siebie. Jako społeczeństwo przestajemy kojarzyć staż z ciągłym parzeniem kawki, kserowaniem dokumentów, bieganiem po bułki, czy przytrzymywaniem majstrowi młotka. Przez tych kilka miesięcy chcemy naprawdę się czegoś nauczyć i zdobyć nowe kwalifikacje. Niejednokrotnie staże są bezpłatne – tym bardziej stawiamy na efektywne wykorzystanie naszego czasu i sił.

Idealnie byłoby, gdyby po odbytym stażu zaproponowano nam stałą pracę. Mniej idealnie, ale nadal całkiem miło, gdyby pracodawca nas komuś polecił lub wystawił referencje.

Jeśli jesteś stażystą (lub niedługo nim będziesz) i chcesz się wyróżnić w oczach pracodawcy, zwróć uwagę na kilka wskazówek:

POZNAJ WSPÓŁPRACOWNIKÓW. Przedstaw się osobom pracującym w Twoim bezpośrednim sąsiedztwie ( nie musisz biegać po wszystkich działach firmy zatrudniającej setki ludzi) i poznaj zakres ich obowiązków. Skoro będziecie się widzieć przez najbliższe tygodnie, to warto byś wiedział kto jest kim.

USTAL CELE. W dobrym tonie jest ustalenie w rozmowie z przełożonym, jakie macie wzajemne oczekiwania. Co powinieneś lub co chciałbyś wiedzieć po danym dniu/tygodniu/miesiącu? Jakie czekają Cię nowe obowiązki? Z kim będziesz współpracować? Kto Cię oceni i na jakiej podstawie? Nad jakimi umiejętnościami powinieneś szczególnie popracować?

Regularnie spotykaj się z przełożonym. Nawet kilka minut dziennie wystarczy, żebyś uzyskał odpowiedzi na pojawiające się pytania oraz dowiedział się jak oceniane są Twoje postępy.

BĄDŹ UWAŻNYM OBSERWATOREM. Zrozumienie standardów, kultury i zwyczajów panujących w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Obserwuj i pytaj współpracowników o konkretne sytuacje, przepisy i procedury. Czytaj przygotowane dla Ciebie materiały i bądź przygotowany na to, że ktoś Cię spyta o ich treść.

NOŚ SIĘ Z KLASĄ. Jeśli w firmie obowiązuje strój formalny – nie pojawiaj się w dżinsach! Co do makijażu – nie rób z siebie dziewczyny Jokera! Pamiętaj też, że skromny strój to taki, który nie przykuwa zbytnio uwagi, a nie taki, który wiele odsłania! A jeśli pracujesz w terenie i masz „ciuchy robocze”, zadbaj o ich czystość i przyzwoity wygląd! Ubiór bardzo dużo mówi o Twoim podejściu do pracy, kolegów i klientów.

BĄDŹ PUNKTUALNY. Niby oczywiste, a jednak bywają z tym problemy. Spóźnianie się zaburza innym organizację pracy i – nie owijając w bawełnę – bardzo irytuje! Jeśli to możliwe – zjawiaj się w pracy 5-10 minut przed czasem. Możesz tę chwilę wykorzystać na lepsze zorganizowanie sobie zajęć, albo na miłą pogawędkę ze współpracownikami przy porannej kawie.

WYWIĄZUJ SIĘ Z ZADAŃ. Prawdopodobnie na początku stażu otrzymasz trochę mniej ważne i skomplikowane zadania, ale nie bądź malkontentem ze zwieszonym nosem! Logiczne jest, że wywiązując się z rzeczy małych, dajesz innym odczuć, że dobrze wywiążesz się z tych większych.

NIE PLOTKUJ. Twoim celem nie jest poznanie smaczków z życia szefa i współpracowników, a potem ich rozpowiadanie (chyba, że jesteś stażystą-sabotażystą na usługach konkurencyjnej korporacji). Plotkarza nikt nie traktuje jak zaufanego i lojalnego pracownika. Daj się zapamiętać jako człowiek sympatyczny, uśmiechnięty, otwarty i chętny do nauki, a nie jak miłośnik intryg rodem z Mody Na Sukces.

A jak się zachować po odbytym stażu?

Ciekawym zwyczajem, który od jakiegoś czasu próbuje się do nas przebić z Zachodu, jest wysłanie listu z podziękowaniem dla kierownictwa firmy, w której odbyło się staż. Mały gest, a potrafi wywrzeć na pracodawcach duże wrażenie.

Jeśli poznałeś osoby, z którymi dobrze Ci się współpracowało – im także warto wysłać lub wręczyć kartkę z kilkoma ciepłymi słowami. Po pierwsze – jest to sympatyczne. Po drugie – ludzie Cię dłużej pamiętają i dobrze kojarzą. A gdy Cię dobrze kojarzą – są bardziej skłonni polecić Cię jako dobrego pracownika.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − one =